Державний іспит з польської мови як іноземної
Бажаючі вивчити польську мову та отримати документ, що підтверджує знання, ви повинні звернутися до ліцензованої школи. Офіційний центр Inozemna Mowa запрошує на навчання та державну атестацію з польської мови.
У чому суть іспиту? Кому треба здавати?
За законодавством Польщі офіційно легітимним підтвердженням знань польської є Сертифікат на бланках державного зразка. Отримати документ можна виключно за підсумками державної атестації. Проводити випробування можна центрам, офіційно визнаним Міністерством Освіти Республіки Польща. Цей іспит — єдина можливість для іноземців підтвердити рівень своїх знань.
Закон про перевірку знань та присвоєння рівнів володіння польською мовою для іноземців вперше було прийнято у 2004 році. Через 11 років було проведено реформу, внесено поправки, що розширюють сферу дії закону. З 15 червня 2015 року дотепер атестація відбувається в установленому порядку.
Чи потрібно всім іноземцям складати іспит? Звичайно, ні. Категорії, що підлягають обов’язковій атестації:
- Абітурієнти польських ВНЗ. Якщо ви плануєте вступати до освітніх закладів, тоді наявність сертифікату дозволить не складати вступного, внутрішнього іспиту з польської мови. Абітурієнтам, які претендують на природничі спеціальності, необхідний рівень В1, а для навчання на складних гуманітарних та технічних напрямках — В2, людям які бажають отримати безкоштовну освіту в Польщі потрібен рівень С1.
- Претенденти на офіційне працевлаштування у Польщі. Сертифікат про присвоєний рівень знань — це підвищені шанси влаштуватися на офіційну, кваліфіковану роботу з гідною оплатою праці. Складні, вузькопрофільні спеціальності, такі як медична, юридична, інженерна галузь та ін., вимагають рівня В2. Для педагогічної діяльності необхідний рівень С1 / С2 (до речі, маючи сертифікат рівня С1, можна отримати диплом викладача польської мови всього за 1 рік навчання в університеті).
- Бажаючі стати резидентами ЄС чи громадянами Польщі. Відповідно до Закону про громадянство Польщі, ухваленого 15 серпня 2012 року, люди які бажають стати громадянами країни, оформити Карту Сталого Побуту повинні володіти мовою на рівні від В1 та вище. До іспиту допускаються особи віком від 14 років. Для дітей від 14 до 18 років проводять спеціальну, спрощену форму атестації на рівень В1 / В2. Якщо в необхідний період сесій немає дитячих груп, тоді охочі, які досягли 16 років, сертифікацію проходять разом з дорослою категорією.
Атестація дитячих груп відрізняється:
- тематикою текстів;
- типом завдань;
- конструкцією завдань;
- часом, відведеним на вирішення тестів.
Перевірка знань правил граматики та аудіювання на рівень В1 проходить в об’єднаному форматі. Для В2 кожен розділ іде окремим блоком завдань.
Атестація на ступінь А1 / А2 не проводиться, оскільки дані рівні вважаються вступними. Після проходження курсів з таким показником не можна говорити про якесь володіння мовою. Програма А1 / А2 передбачає ознайомлення з азами польського, але не більше.
Коли відбувається іспит?
Розклад іспитів Державна комісія з атестації польської мови погоджує з Міністерством Освіти та Науки Польщі та публікує його на своєму офіційному сайті. Дати оголошуються на рік уперед, але можуть вноситися коригування, про що повідомляють заздалегідь. В основному проходить чотири сесії на рік, по одній на кожен сезон. До складу екзаменаторів входять члени Державної комісії з атестації знань польської мови як іноземної.
Обов’язково враховуйте, що черга чисельна та рідко можна потрапити до списку допущених до випробуванн саме тоді, коли вам потрібно. Тому рекомендується займатися отриманням сертифіката задовго до часу, коли він вам знадобиться. Наприклад, якщо плануєте вступати до ВНЗ Польщі у 18 років, тоді вивчайте мову та плануйте складання іспиту з 13-15 років. Такий підхід дозволить гарантовано мати сертифікат на момент подання документів до бажаної установи.
Тривала черга на реєстрацію обумовлена наступним. Іспит приймають виключно у ліцензованих школах, однією з яких є Inozemna Mowa. Установи, насамперед, допускають студентів, які пройшли у них курси, а потім тих, хто самостійно готувався. Людей виходить багато, а місця на атестацію обмежені. Відповідно чекати вільного «вікна» можна місяці, а то й роки.
Якщо вас записали на атестацію, важливо розуміти, що категорично не можна запізнюватися. Хвилинна затримка анулює участь у випробуванні. Перенести тестування також неможливо. Перебуваючи в іншому місті, правильним рішенням буде приїхати за день до іспиту, щоб уникнути форс-мажорних обставин, що виникають у дорозі.
Як відбувається атестація?
Перший крок — реєстрація через веб-сайт школи Inozemna Mowa.
Важливо! Уважно заповнюйте форму на участь, оскільки дані використовуються для оформлення сертифікатів. Відповідальність за достовірність зазначеної інформації несете ви. Якщо на іспит збирається людина з обмеженими можливостями, необхідно повідомити про це у заявці та надати медичні довідки, щоб організатори підготували відповідні умови.
Тепер, після дзвінка або листа зі школи, необхідно сплатити іспит на рахунок школи і чекати на підтвердження заявки та запрошення на атестацію, яке приходить на електронну пошту або месенджер. В окремих випадках можливе повернення коштів, але не пізніше як за 29 днів до призначеної дати.
Атестація проходить за блоками:
- сприйняття на слух;
- граматика;
- розуміння текстів;
- твір;
- розмовна мова.
Для роботи над кожним блоком приділяється певний час. Оцінка відбувається за суворими критеріями. Нестача лише одного бала позбавить шансу отримати сертифікат. Передбачте елементарні моменти, які здатні відвернути увагу або затримати. Наприклад, візьміть запасну ручку на випадок поломки основної…
Бути спокійним та зосередженим на випробуванні допоможе комплексна підготовка до нього. Часто припустима помилка — переоцінка своїх знань. Такий конфуз нерідко трапляється з поляками, які бажають отримати сертифікат для використання його за кордоном. Бути носієм мови — ще не значить грамотно нею користуватися. Тому рекомендується пройти підготовчі курси у професійних викладачів школи Inozemna Mowa. Під керівництвом кваліфікованих репетиторів вивчіть чи освіжіть знання правил лексики та граматики.
Які тонкощі складання іспиту та терміни видачі сертифіката?
Питання, яке хвилює багатьох «Чи можна отримати В1, якщо не здав на В2?». Відповідь однозначно — ні. Якщо реєстрація була на рівень В2, а балів забракло, то отримати В1 неможливо. Для сертифікації на відповідний рівень необхідно проходити окрему атестацію.
У разі необхідності здати усну та письмову частину перевірки в один день, потрібно подати письмове звернення до школи реєстрації. Після розгляду причин надається дозвіл на комплексну здачу.
Термін від дня іспиту до оголошення результатів близько 3-х місяців. А очікування на сертифікат — 1,5 місяці. Такий тривалий період обумовлений кількістю екзаменованих, бюрократичними процедурами перевірок та друку сертифікатів на бланках державного зразка.